Katastrofa e përmbytjeve në Gjermani, shkon në 93 numri i viktimave

93 persona kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë zhdukur pas katastrofes së përmbytjeve në Gjermani.

Reshjet rekord të reshjeve në Europën perëndimore bënë që lumenjtë të dilnin nga shtratet e tyre, duke shkatërruar rajonin.

Belgjika gjithashtu ka raportuar të paktën 12 të vdekur pas motit ekstrem, të cilin liderët politikë ia kanë fajësuar ndryshimit të klimës.

Edhe shkencëtarët e klimës janë shprehur se moti ekstrem është si pasojë e ndryshimeve kimatike./albeu.com

Shtuar 16.07.2021 12:04