Ju zë shpesh urthi? Me këto tre ushqime do të shpëtoni

Urthi është një ndjesi karakteristike djegieje që shfaqet në gjoks kur acidet e stomakut lëvizin lart drejt ezofagut.

Një nga hapat më të rëndësishëm në trajtimin e urthit, qofshin ato të përsëritura apo të shpeshta, është ushqimi i duhur.

Shihni më poshtë disa nga ushqimet që trajtojnë urthin

Kopër

Përmirëson funksionin e stomakut dhe lehtëson tretjen, duke parandaluar refluksin e acidit në ezofag.

Mishi i shpendëve

Mishi i pulës ose i gjelit të detit, mundësisht të pjekura në skarë dhe jo të skuqura dhe sigurisht pa lëkurën e tyre, janë të buta me stomakun dhe ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e urthit.

Brokoli

Shumë perime jeshile, si brokoli, shpargu dhe lulelakra, janë të mira për njerëzit me refluks gastroezofageal pasi kanë nivele të ulëta aciditeti./albeu.com


Shtuar 11.02.2022 18:05