Ish-ministri i Shëndetësisë tërhiqet nga gara për të pasuar Boris Johnson

Lista e pasardhësve të mundshëm të Boris Johnson po bëhet gjithnjë e më e vogël , pasi edhe ish-ministri britanik i shëndetësisë Sajid Javid doli në pension dhe nuk do të kandidojë për udhëheqjen e vendit.

Lajmi u zbulua fillimisht nga gazeta Sun dhe u transmetua nga agjencia Reuters, ndërsa botimi britanik vë në dukje se tani janë vetëm tetë kandidatë.

Vihet re se kryeministri i ri do të zgjidhet nga anëtarët e konservatorëve dhe nuk do të zhvillohen zgjedhje të reja kombëtare. Në të njëjtën kohë, partia në pushtet e Britanisë së Madhe kishte bërë të ditur se dëshironte t’i ndërpresë kandidatët e mundshëm për postin e kryeministrit, për të mos polarizuar edhe më shumë situatën tashmë të tensionuar./albeu.com