Ish-gjenerali i NATO-s zgjidhet president në Çeki, lë pas rivalin populist

Gjenerali në pension i NATO-s, Petr Pavel, është zgjedhur presidenti i ri i Republikës Çeke, duke fituar ndaj kundërshtarit të tij populist Andrej Babis.

61-vjeçari mori 57.6% të votave, treguan rezultatet fillestare të publikuara nga zyra shtetërore e statistikave.

Babis, i cili shërbeu si kryeministër midis 2017 dhe 2021, pranoi humbjen në një fjalim para mbështetësve menjëherë pas shpalljes së rezultateve.

Ish gjenerali do të zëvendësojë Milos Zeman, mandati i dytë i të cilit përfundon në mars.

Balotazhi i raundit të dytë midis Babis dhe Pavel u portretizua si një garë midis oligarkisë populiste dhe demokracisë liberale.

Rezultatet e zgjedhjeve pasojnë një fushatë të keqtrajtuar të dëmtuar nga kërcënimet e supozuara me vdekje dhe dezinformatat. /albeu.com


Shtuar 28.01.2023 18:26