I vidhnin limonat, fermeri vret dy të rinjtë në Itali

Giuseppe Battiato, një fermer, ishte njeriu i arrestuar nga karabinierët e kompanisë Acireale si pjesë e hetimit nga Prokuroria Publike e Katanias për vrasjen e dyfishtë të zbuluar dje në një fond bujqësor në Pennisi. Ansa shkruan se burri i pranoi përgjegjësitë, duke thënë se gjestin e bëri me zemërim për përsëritjen e vazhdueshme të vjedhjeve të limonit në agrumet e tij.

Gjatë një aksioni për të kapur hajdutët në flagrancë, burri, me një dinamikë ende për t’u sqaruar, dyshohet se shpërtheu me armë zjarri kundër Vito Cunsolo, 29 vjeç dhe Virgilio Cunsolo Terrano, 30 vjeç, duke i vrarë në vendin ku u gjetën.

Gjatë natës karabinierët kanë dëgjuar të afërm, miq dhe të njohur të dy viktimave, të cilët dyshohet se kanë lidhje me njëri-tjetrin, për të rindërtuar personalitetin dhe të njohurit e tyre. Disa anëtarë të familjes kishin kërkuar për Cunsolo dhe Cunsolo Terrano, pasi ata nuk ishin kthyer në shtëpi një ditë më parë. Ditën e djeshme ka pasur momente tensioni pas zbulimit të dy trupave./albeu.com