I plagosuri Zamir Kalemi tregon intenerarin e ditës, por autorët nuk i njeh

Policia ka marrë disa të dhëna të vlefshme për hetimet që po ndiqen për zbardhjen e atentatit ndaj Zamir Kalemit, ngjarje e ndodhur dy ditë më parë në rrethrretullimin e Selitës, në kryeqytet.

35-vjecari i cili po merr mjekim nga spitali ka treguar para policise intenerarin e tij, në ditën e atentatit.

Zamir Kalemi 35 vjecari që dy ditë më parë iu bë një atentat në rrethrotullimin e Selitës ka dëshmuar para hestuesve të policisë së Trianës nga ambjetet e spitalit të truamës.

Në dëshminë paraprakë të tij ai ka treguar intenerarin e ditës së premte dhe personat me të cilën ka takuar apo komunikuar.

Ai nuk ka përmenduar emra konkret duke u shprehur se nuk e kishtë parë autorin e ngjarjës.

Por policia e Tiranës e ka cilësuar të vlefshmë dëshimë e tij pasi ka nisur edhe me mbledhjen e kamerave të sigurisë në vendët ku Kalemi ka qënë përgjatë ditës së premte.

Nga zbërthimi i këtyre kamerave hetusit do përpiqën të zbulojnë se nëse Zamir Kalemi ka qënë i monitoruar përgjatë gjithë ditës së ngjarjës dhe përsonat që mund të kënë bashkpunuar më autorët për dhënjën e informacioneve për shënjestrene tyre.

Burime për Oranews tregojnë se nga makina e dyshuar e autorëve tip Nissan nuk është përfituar ndonjë elemet i vlefshëm.

Hetusit ka zbuluar se kjo makinë është vjedhur në shtetin grek me 23 shkurt të një viti më parë e ndërsa targat e saj të vjedhura në vitin 2018 në Tiranë.

Për policinë e shtetit kjo ngjarjë ka lidhjë me disa antetatë të ndodhura në shqipëri dhe jashtë saj.Saga ka vijuar më vrasjen e Aleksandër Sadikaj në autostradën Tiranë Elbasan më eksploziv.

Më pas hakmarrja ka vijuar më ekzekutimin e Edmond Papës në Selitë ku për këtë ngjarje janë identifikuar dy autorë ku vetëm njëri prej tyre ndodhet në qëli.

Këta dy persoan janë njerzit e afërm të Zamir Kalemit dhe Andrea Kalemit për të cilën i ka shpëtuar një atentati në Greqi. Përplasja mes dy grupeve dyshohet se kanë nisur nga prishja e pazareve të drogës.


Shtuar 14.01.2024 12:10