Historike, Rusia regjistron rënie me 77.6% në prodhimin e makinave

Prodhimi i makinave ra 77.6% nga viti i kaluar në 21,000 automjete në janar 2023, njoftoi sot Shërbimi i Statistikave Ruse (Rosstat).

Industria ruse e automobilave përjetoi vitin e saj më të keq në 2022 që nga rënia e Bashkimit Sovjetik për shkak të sanksioneve perëndimore dhe tërheqjes së prodhuesve të huaj të automjeteve, duke prodhuar gjithsej vetëm 450,000 makina pasagjerësh, një rënie prej 67% krahasuar me 2021.

 


Shtuar 22.02.2023 18:00