Habit Berlusconi: Putini u “shty” nga populli rus, partia dhe ministrat e tij në luftën e Ukrainës

Presidenti rus Vladimir Putin është “shtyrë” në luftën kundër Ukrainës për të vendosur një qeveri të re në Kiev, tha ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi të enjten vonë, në komente që mund të shqetësojnë aleatët perëndimorë përpara zgjedhjeve të Italisë.

“Putini u shty nga populli rus, nga partia e tij, nga ministrat e tij për të shpikur këtë operacion special,” tha Berlusconi, duke përdorur formulimin zyrtar rus për luftën.

Sipas Reuters, Berlusconi, partia e të cilit, Forza Italia, i përket një koalicioni të krahut të djathtë që pritet të fitojë zgjedhjet e përgjithshme të dielën, nuk është i ri në mbrojtjen e veprimeve të Putinit në Ukrainë. Komentet e tij nxjerrin në pah çarjet në koalicion për luftën.

“Plani i Rusisë fillimisht ishte të pushtonte Kievin “për një javë”, të zëvendësonte presidentin ukrainas Volodymir Zelenskiy me “një qeveri të njerëzve të mirë” dhe të dilte “në një javë tjetër. Unë as nuk e kam kuptuar pse trupat ruse u përhapën rreth Ukrainës, ndërsa në mendjen time ato duhet të kishin ngecur vetëm rreth Kievit”, shtoi ai.

Berlusconi, një mik personal i liderit rus, minimizoi instinktet luftarake të Putinit, pasi ai kërcënoi se do të përdorte armë bërthamore pas vuajtjeve të pengesave në Ukrainë.

Nën kryeministrin Mario Draghi, Italia ka qenë një mbështetëse e vendosur e sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë në përgjigje të veprimeve të saj në Ukrainë. Giorgia Meloni nga Fratelli d’Italia e ekstremit të djathtë të Italisë, e cilësuar si kryeministre e ardhshme, është zotuar të qëndrojë në këtë pozicion, por Berlusconi dhe aleati tjetër i saj Matteo Salvini kanë qenë më ambivalent.