Google shkarkon nga puna inxhinierin që tha se teknologjia AI ka ndjenja

Google ka shkarkuar një nga inxhinierët nga pun, i cili tha se sistemi i inteligjencës artificiale të kompanisë ka ndjenja.

Muajin e kaluar, Blake Lemoine doli publikisht me teorinë e tij se teknologjia gjuhësore e Google është e ndjeshme dhe prandaj duhet të respektohen “dëshirat” e saj.

Google, plus disa ekspertë të AI, mohuan pretendimet dhe të premten kompania konfirmoi se ai ishte shkarkuar.

Lemoine tha për BBC se po merr këshilla ligjore dhe nuk pranoi të komentojë më tej.

Në një deklaratë, Google tha se pretendimet e Lemoine në lidhje me Modelin e Gjuhës për Aplikacionet e Dialogut (Lamda) ishin “krejtësisht të pabaza” dhe se kompania punoi me të për “shumë muaj” për ta sqaruar këtë.

“Pra, është për të ardhur keq që pavarësisht angazhimit të gjatë në këtë temë, Blake ende zgjodhi të shkelte vazhdimisht politikat e qarta të punësimit dhe të sigurisë së të dhënave që përfshijnë nevojën për të mbrojtur informacionin e produktit”, thuhet në deklaratë./albeu.com