Galeria e Kampionëve Evropianë, nga Real Madrid te Tirana në Shqipëri (FOTO LAJM)

Maji tashmë është përshpejtuar, është koha për të mbledhur trofe. Në shumicën e kampionateve evropiane, fituesit tashmë dihen. Ne kemi përpiluar një galeri kampionësh. Nuk ka liga që luhen sipas sistemit pranverë-vjeshtë – Suedia, Norvegjia, Finlanda, Bjellorusia, të gjitha shtetet baltike, Gjeorgjia.

Por ne nuk jemi të hutuar, ne shikojmë dhe nderojmë kampionët.

Spanjë – Real Madrid (titulli i 35-të i ligës)

Gjermani – Bayern (titulli i 31-të i ligës, i 10-ti radhazi)

 

Francë – PSG (titulli i 10-të i ligës)

 

Portugali – Porto (titulli i 30-të i ligës)

Holandë – Ajax (titulli i 26-të i ligës, i dyti me radhë)

Austri – Red Bull Salzburg (titulli i 16-të i ligës, i nënti me radhë)

Skocia – Celtic (titulli i 52-të i ligës)

Rusi – Zenit (kampionati i 9-të, i katërti me radhë)

Zvicër – Zurich (kampionati i 13-të)

Greqi-Olympiacos (titulli i 31-të i ligës, i treti radhazi)

Republika Çeke – Viktoria Plzen (kampionati i 6-të)

Turqi – Trabzonspor (kampionati i 7-të)

Bullgari – Ludogorets (kampionati i 11-të me radhë)

Azerbajxhan – Qarabag (kampionati i 9-të)

Hungari – Ferencvaros (titulli i 33-të i ligës, i katërti radhazi)

Sllovakia – Slovan Bratislav (titulli i 12-të i ligës, i katërti me radhë)

Moldavia – Sherif (kampionati i 20-të, i shtati me radhë)

Bosnjë dhe Hercegovinë – Zrinjski (kampionati i 7-të)

Kosovë – Ballkani (kampionati i parë)

Shqipëri – Tiranë (kampionati i 26-të)

Maltë – Hibernians (liga e 13-të)

Maqedonia e Veriut – Shkupi (titulli i katërt)

Lihtenshtajni – Vaduz (fitues i kupës, titulli i 48-të, i teti me radhë)

Uells – New Saints (liga e 14-të)

Mali i Zi – Sutjeska Niksic (kampionati i 5-të)

Gjibraltar – Lincoln Red Imps (2 tituj radhazi të ligës)