Fundoset anija në Bangladesh, humbin jetën 24 persona, 25 të zhdukur

Të paktën 24 persona u vranë dhe disa dhjetëra të tjerë u zhdukën pasi një varkë u përmbys në një lumë në Bangladesh. Aljazeera shkruan se varka e mbipopulluar u përmbys të dielën pasdite ndërsa kthehej nga një tempull hindu në anën tjetër të lumit Karatoa në zonën Boda në distriktin Panchagarh.

Zhytësit dhe banorët gjetën të paktën 24 trupa deri të dielën në mbrëmje, tha ai, duke shtuar se të paktën 12 gra dhe tetë fëmijë ishin në mesin e të vdekurve. Ai tha se shumë nga pasagjerët notuan në breg. Një tjetër oficer policie tha se deri në 25 persona janë ende të zhdukur. Mediat lokale thanë se të paktën 10 persona u shpëtuan dhe u dërguan në spital. Mijëra hindu në Bangladeshin me shumicë myslimane vizitojnë tempullin Bodeshwari çdo vit.

E diela shënoi fillimin e Durga Puja, festivali më i madh hindu në Bangladesh dhe në Indinë Lindore fqinje, duke tërhequr turma të mëdha drejt tempullit. Qindra njerëz vdesin çdo vit në aksidente tragetesh në Bangladesh, një vend i ulët që ka rrugë të gjera ujore të brendshme, por standarde të dobëta sigurie.