FOTO/ Armë zjarri, eksplozivë dhe municione, Policia e Kosovës zbulon arsenalin e gjetur në Banjskë

Policia e Kosovës dhe Prokuroria Speciale përmes një deklarate të përbashkët për media kanë bërë të ditura rezultatet e aksionit të sotëm në veri të vendit, ku kanë kryer kontrolle në shatë zona të ndryshme.

Nga kontrollet kanë gjetur armë, municion, mjete shpërthyese e pajisje të tjera ushtarake.

Zonat në të cilat janë bërë kontrollet kanë lidhje me sulmin e 24 shtatorit.

Në deklaratë bëhet e ditur se në një nga soliterët në Mitrovicën e Veriut janë gjetur një sasi municioni, kallashnikovë, zola dhe eksploziv.

Këto kontrolle janë bërë bashkë me EULEX-in dhe KFOR-in.

Lista e armëve dhe pajisjeve tjera të sekuestruara:

• 87 copë eksploziv të tipit TM 100

• 3 granata hedhës dore (zola)

• 1 armë automatike AK-47

• 1 minë kundër këmbësorisë e tipit MRUD

• 14 karikatorë

• Municion të kalibrave të ndryshëm

• 63 detonatorë elektrik

• 23 detonatorë mekanik

• 1 orë për aktivizim

• 1 granatë dore M79

• 3 tuba fitila ndezës

• Çanta, radiolidhje, antiplumba, pajisje medicionale, gyksore (jelek për bartje të karikatorëve), maskë kundër gazit, bateri etj.


Shtuar 14.10.2023 16:29