EMA: 4 vaksinat e miratuara ofrojnë mbrojtje të lartë kundër shtrimit në spital dhe vdekjes

Vaksinat e miratuara nga BE kundër COVID-19 kanë një shkallë të lartë mbrojtjeje kundër sëmundjeve të rënda, shtrimit në spital ose vdekjes nga koronavirusi, tha sot kreu i strategjisë së vaksinimit të Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) ,  Marco Cavaleri.

Lidhur me nevojën për doza shtesë të vaksinës , Cavaleri tha se të dhënat bëhen më të qarta për njerëzit që mund të mos i përgjigjen mirë vaksinës, siç janë ata me sistem imunitar të dobësuar rëndë ose për disa pacientë të moshuar.

Ai kujtoi se Coreper po vlerësonte aplikimin për një dozë përforcuese të vaksinës Pfizer / Biontech, 6 muaj pas dozës së dytë te njerëzit mbi 16 vjeç.

Rezultati pritet në javët e ardhshme, tha ai, duke shtuar se kompanitë e tjera farmaceutike së shpejti mund të dorëzojnë të dhëna për një dozë të tretë përforcuese.

Për sa i përket efekteve anësore, kreu i Coreper tha se të dhënat globale të sigurisë tregojnë se përfitimet e vaksinave COVID-19 janë shumë më të mëdha se çdo efekt anësor i mundshëm. Ai vuri në dukje se Coreper dhe organet kompetente të Shteteve Anëtare të BE -së janë duke analizuar vazhdimisht raportet e efekteve anësore të dyshuara.

Për trajtimet kundër COVID-19 , Cavaleri kujtoi se EMA po kryen një vlerësim të vazhdueshëm për katër produkte antitrupa monoklonalë antiviralë./albeu.com


Shtuar 9.09.2021 16:12

Tags: , ,