EKSKLUZIVE/ Enxhi Biba: Sporti pasioni im, jam tifoze e “çmendur” e Kombëtares (FOTO LAJM)

Gazetarja e sportit, Enxhi Biba, në një intervistë eksluzive për Albeu.com ka rrëfyer rrugëtimin e saj në gazetarinë sportive.

E fokusuar te puna dhe pasioni për sportin, moderatorja e News 24 tha se pasioni për sportin e ka ngjitur aty ku është.

Enxhi gjithashtu pëlqen shumë udhëtimet, ndërsa është një tifoze e flaktë e Komëtares shqiptare.

Ndërkohë, ajo bën tifo për Tiranën, dhe sheh 3 skuadra favorite për titullin: Tiranën, Partizanin dhe Teutën.

Intervista e plotë:

1-Tashmë u bënë 3 vite si moderatore sporti në News 24, si lindi dëshira t’i bashkohej sportit me të shikuar në planet?

-Nuk është aspak rastesore që jam në ekran. E kam dashur gjithnjë ekranin edhe pse jam shkolluar për ekonomi dhe marketing në Universitetin e Tiranës. Kam bere “nxemjen” ne disa televizione me formate të ndryshme që kur kam qënë në fakultet. Para tre vitesh i thashe “PO” një ftese të drejtuesve të News 24 për të drejtuar “Sport News”. Erdhi si nje stacion i natyrshem i karrieres sime në televizionin informativ më të madh në vend.

2-A e keni pasur të vështirë në fillim, mund të na tregoni ndonjë emocion në ditët e para?

-Sporti ka qënë një nga pasionet e mia, por kur drejton një format të tillë duhet tjetër qasje. Edhe pse e mësuar me kameran, e mora si një sfidë të re të karrieres sime duke i dhënë prioritet përgatitjes profesionale. Emocionet me shoqërojnë gjithnjë sepse çdo ditë kërkoj të bëj më shumë se emisioni që ka kaluar.

3-Bukuria a te ndihmon për të pasur sukses sidomos në gazetari?

-Ekrani dhe e bukura janë një binom që kanë lindur bashkë, por unë bëj të gjitha përpjekjet që të bëj diferencën me anën profesionale. Përveç prezantimit të lajmeve sportive, kam realizuar dhjetera intervista dhe reportazhe në terren, biseda ne studio etj. Për të qëne e suksessshme, publiku i sportit kërkon më shumë përmbajtjen sesa anën estetike. Jam e ndërgjegjshme për këtë.

4-Përveç moderimit që ju zë më së shumti kohë, cilat janë pasionet e Enxhit?

-Një nga pasionet e mia më të rëndesishme është profesioni, e jetoj atë si adrenalinë por në mbrëmjet e qeta jam gjithmonë duke shfletuar një liber, me pëlqejnë udhëtimet, festat me miqtë dhe sidomos të bëj foto pa fund në natyre.

5-Cili është synimi juaj në të ardhmen?

-Synimi im në të ardhmen është të përmiresoj edhe më tej formatin që drejtoj. Që do jem në ekran, kjo është e sigurt. Me vullnetin dhe deshirën që me karakterizon, në kohën e duhur do të jem aty ku e meritoj.

6-Nga është me orgjinë Enxhi dhe cili është qyteti i preferuar për të kaluar pushimet e verës?

-Me origjinë jam nga Tirana dhe jam krenare për gjithcka që përfaqeson treva e Shqiperisë së mesme. Me pëlqen të shëtis në gjithë qytetet e Shqiperisë nga Riviera e deri në Theth, Valbonë e Vermosh. Nuk e ndaj dot pasionin për malin dhe detin.

7-Statusi juaj? (Jeta Private)..

-Që kur kam ndërtuar marrëdhënien me ekranin, kam vendosur që jetën time private të mos e ndaj me publikun. Mund të them vetëm që jam e bekuar me dashuri.

8-Si është mardhënja juaj me Daljanën? Si është të punosh me të dhe a keni rivalitet?

-Kam një marrëdhenie shumë korrekte dhe profesionale me Daljanën. E vleresoj për atë që ajo bën dhe mendoj se për një televizion amboicioz si News24, secila nga ne ka mundesinë dhe hapesirën për të shkëlqyer.

9-Messi apo CR7?

Messi, virtuozitet, punë, përulje!

10-Enxhi bën tifo me skuadrën…?

-Tiranës

11-Kush e fiton Kategorinë Superiore?

-Të themi se janë tre në lojë: Tirana, Partizani, Teuta.

12-Një parashikim për Kombëtaren për sdidën ndaj Hungarisë?

-Jam tifoze e çmendur e Kombëtares, dëshira dihet, por kam dhe bindjën që këte herë do te fitojmë. /albeu.com/


Shtuar 4.09.2021 20:00