E rëndë në Gjermani, i riu shqiptar plagos me thikë shefin dhe kolegun

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Gjermani ku një i ri shqiptar ka plagosur me thik kuzhine shefin dhe kolegun e tij mëngjesin e sotëm.

Bëhet fjalë për një 33-vjeçar shqiptar, që sipas mediave gjermane thuhet se ka dëmtime mendore.

Si ndodhi ngjarja
Ata shkuan në furrë së bashku për të blerë mëngjesin. Pak sekonda më vonë, asgjë nuk ishte e njëjtë për punonjësit e një kompanie lyerjeje. Një nga kolegët nxori papritur një thikë kuzhine në shkallët përballë rreshtit të dyqaneve në Nymphenburg dhe e goditi. Dy burra u plagosën rëndë nga goditjet me thikë dhe prerje. Një koleg është ende në rrezik për jetën. “Gjendja e tij është ende jashtëzakonisht kritike,” thotë Stephan Beer, kreu i skuadrës së vrasjeve.

Shqiptari po hetohet për vrasje të mbetur në tentativë dy herë, jo vrasje nga pakujdesia. Sipas Beer-it, prokuroria publike e sheh karakteristikën e vrasjes si tinëzare. Po ashtu mësohet se piktori e mbante thikën me një teh 20 centimetra të gjatë në Rosa-Bavarese-Strasse. “Akti ka ndodhur papritur”, sqaron hetuesi. Nuk pati asnjë debat atë mëngjes. Sipas policisë, shefi 50-vjeçar i firmës së bojës dhe një koleg 28-vjeçar, të dy kanë rrënjë kosovaro-serbe. Ata gjatë sulmit janë goditur disa herë nga autori: në qafë, gjoks dhe shpinë./albeu.com