E rëndë/ Ekzekutohet kandidati për zgjedhjet komunale, në ditën e fundit të fushatës (VIDEO)

Ditën e djeshme, një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Meksikë, ku një kandidat për zgjedhjet komunale në shtetin Guerrero (në jug) të Meksikës, u ekzekutua nga një person i armatosur, ditën e fundit të fushatës zgjedhore, njoftoi Evelyn Salgado Pineda, guvernatorja e këtij shteti, i cili është rrënuar nga dhuna e bandat e krimit të organizuar.

Një kandidat për kryetar Bashkie në fshatin Cojuca de Benitez, Alfredo Cabrera, ishte mes mbështetësve kur një person i armatosur e qëlloi në mënyrë të përsëritur në pjesën e pasme, siç u kap në video amatore të riprodhuar nga media meksikane, duke përfshirë faqen e internetit Quadratín Guerrero.

Ai është kandidati i 24- të i vrarë që nga fillimi i fushatës përpara zgjedhjeve presidenciale, parlamentare dhe rajonale të së dielës, sipas shifrave zyrtare.

 


Shtuar 30.05.2024 07:48