E pafat, balena e bllokuar në lumë rrëzohet gjatë misionit të shpëtimit

Një balenë beluga që u bllokua në lumin Seine të Francës u desh të rrëzohej gjatë operacionit të fundit të shpëtimit, thonë zyrtarët dhe ambientalistët.

Vendimi u mor nga veterinerët pasi gjitari 4 metra po transportohej në një kamion frigoriferik.

Ekipet e shpëtimit e kishin ngritur më parë balenën 800 kg nga lumi, duke planifikuar ta lëshonin atë në det.

Beluga ishte bllokuar më shumë se 100 km në bredësi të tokës  dhe shëndeti i saj u përkeqësua pasi nuk arriti të hante.

“Me zemër të rëndë njoftojmë se beluga nuk mbijetoi,” shkroi grupi i ruajtjes së Sea Shepherd France në një postim në Twitter të mërkurën.

“Ne jemi të shkatërruar nga ky rezultat tragjik që e dinim se ishte shumë i mundshëm,” shtoi ai./albeu.com