E keni ditur gabim, kjo është koha më e mirë e ditës për të kryer marrëdhënie s*ksuale

Deri më tani e dinim se koha më e mirë për të kryer marrëdhënie seksuale ishte kur zgjoheshit.

Por shkenca e ka përmbysur këtë konstatin dhe tani pretendon se koha ideale është në 3 pasdite. Hormonologia Alisa Vitti shpjegon në librin e saj të ri se kjo është koha kur hormonet dhe dëshirat e një burri dhe një gruaje sinkronizohen.

Në mesditë nivelet e estrogjenit te meshkujt rriten dhe kjo i bën ata më të komunikueshëm emocionalisht me partnerin. Kështu, ata përqendrohen më shumë se si ta kënaqin atë edhe në seks. Tek femrat aktivizohet kortizoli që i bën ato më energjike dhe vigjilente gjatë aktit.

Në orën 3 pasdite sigurisht që është një kohë e vështirë për shumicën e njerëzve pasi ndoshta janë në punë. Por festat, pushimet dhe fundjavat janë një mundësi e mirë për të testuar pretendimin e Vittit. Ajo gjithashtu pohon se koha më e mirë e muajit për seks është 10 ditë pas ovulacionit./albeu.com.

 


Shtuar 7.01.2024 21:18