“E hodhën nga një ndërtesë”, vritet e mitura gjatë protestave në Iran, e ëma akuzon autoritetet

Nëna e një adoleshenteje që vdiq gjatë protestave në Iran ka akuzuar autoritetet për vrasjen e vajzës së saj.

Në një video dërguar Radio Farda të financuar nga SHBA, Nasrin Shakarami tha se kishte parë lëndime në trupin e vajzës së saj, të cilat bien ndesh me një deklaratë zyrtare.

Autoritetet thonë se Nika Shakarami, 16 vjeç, duket se është hedhur nga një ndërtesë, ndoshta nga punëtorë.

Nika Shakarami u zhduk në Teheran më 20 shtator pasi i tha një shoku se po ndiqej nga policia.

Nasrin Shakarami tha se tezja e Nikës, e cila bëri një deklaratë në TV të mërkurën në të cilën tha se mbesa e saj “u vra duke rënë nga një ndërtesë” ishte “detyruar… t’i bënte këto rrëfime”.

Autoritetet “kanë thirrur të tjerët, dajat e mi, të tjerë, duke thënë se nëse nëna e Nikës nuk del përpara dhe thotë gjërat që duam, në thelb rrëfejmë skenarin që duam dhe kemi krijuar, atëherë do të bëjmë këtë e atë dhe kërcënojmë. mua”, tha Nasrin.

Shtuar 7.10.2022 13:28