Tanket thyejnë kufirin, ushtria izraelite pushton Gazën

Konflikti mes Izraelit dhe Palestinës ka marrë përmasa të mëdha ku vetëm pak minuta më parë raportohet se tanket kanë thyer kufirin.

Mediat vendase raportojnë se pas ndërhyrjes në kufi, ushtria izraelite ka nisur pushtim tokësor në Gazë.

Deri tani rreth 83 persona kanë humbur jetën nga konfontime raketa, ku nga 67 persona rreth 17 persona janë fëmijë.

Pas javësh dhune të ashpër në Jeruzalem, Hamas, grupi islamik që sundon brenda Gazas, lëshoi ​​një breshëri raketash drejt qytetit të shenjtë të hënën në mbrëmje. Hera e parë në më shumë se 7 vite.

 


Shtuar 14.05.2021 00:01