Dyfishohen sulmet kibernetike në porte, nisën që nga fillimi i pandemisë 

Sulmet kibernetike në një nga portet më të mëdhenj në botë janë pothuajse dyfishuar që nga fillimi i pandemisë Covid.

Numri i sulmeve mujore që synojnë portin e Los Anxhelosit është tani rreth 40 milionë, tha drejtori ekzekutiv i portit Gene Seroka për BBC.

Los Angeles është porti më i ngarkuar në hemisferën perëndimore, duke trajtuar më shumë se 250 miliardë dollarë (210 miliardë £) mallra çdo vit.

Kërcënimet besohet se vijnë kryesisht nga Evropa dhe Rusia dhe synojnë të prishin ekonominë amerikane, tha zoti Seroka.

“Inteligjenca jonë tregon se kërcënimet vijnë nga Rusia dhe pjesë të Evropës. Ne duhet të qëndrojmë hapa përpara atyre që duan të dëmtojnë tregtinë ndërkombëtare,” i tha ai Shërbimit Botëror të BBC-së.

Portet detare lëvizin miliarda dollarë mallra çdo vit, duke i bërë ato një objektiv unik për kriminelët kibernetikë.

Ata përballen çdo ditë me ransomware, malware, spear phishing dhe sulme të grumbullimit të kredencialeve, me qëllim që të shkaktojnë sa më shumë përçarje dhe të ngadalësojnë ekonomitë./albeu.com