“Dikush u dha informacione se atje ka dokumente”, FBI kontrolloi vilën e Trump në Florida, “zbërthehet” ish-agjenti

Një ditë më parë vila e ish-presidentit amerikan Donald Trump është kontrolluar nga agjentët e FBI.

Donald Trump u fotografua duke mbërritur në rezidencën e tij në Manhattan të martën mbrëma, një ditë pas kontrollit në vilën e tij në Florida.

Kontrolli mendohet të jetë për të tërhequr dokumentet që ish-presidenti mori nga Shtëpia e Bardhë kur u largua. Sipas ligjit e gjithë korrespondenca dhe dokumentacioni presidencial duhet t’i dorëzohet Arkivit Kombëtar dhe që nga shkurti është bërë e qartë se Trump nuk i është përmbajtur.

Disa dokumente iu kthyen Arkivit Kombëtar në fillim të këtij viti, por mesa duket jo të gjitha, sipas Daily Mail.

Agjentët e FBI-së ishin brenda pronës me 128 dhoma në Florida për nëntë orë të hënën, me 30 agjentë që shkuan në të gjithë zonën prej 3 mijë  metrash katrorë.

Hetuesit kontrolluan edhe dhomën kryesore të gjumit, e njohur si Dhoma e Versajës, të cilën Melania Trump e rinovoi dy vjet më parë, raportoi The New York Post.

Agjentët kontrolluan gjithashtu një zyrë të veçantë dhe kasafortë, si dhe një dhomë ruajtjeje të mbyllur në bodrum, në të cilën ishin ruajtur 15 kuti kartoni me materiale nga Shtëpia e Bardhë, tha gazeta.

Departamenti i Drejtësisë nuk ka komentuar mbi kontrollin, për të cilën analistët thanë se do të duhej të miratohej në nivelin më të lartë.

Avokatët e Trump, të udhëhequr nga Evan Corcoran, po “bashkëpunonin plotësisht” me autoritetet federale për të rregulluar kthimin e dokumenteve, me procesin që filloi në maj 2021 kur u vu re se disa të dhëna mungonin.

Në janar të vitit 2022, disa nga dokumentet u kthyen dhe në shkurt të këtij viti lajmi u bë publik.

Në fillim të qershorit, katër zyrtarë të lartë të DD-së udhëtuan në Mar-a-Lago për të folur me avokatët e ish-presidentit rreth dokumenteve.

Ekipi i Trump u tregoi zyrtarëve të qeverisë se ku po ruante dokumentet Trump, në një dhomë në bodrum. Hetuesit thuhet se vunë re se disa nga dosjet atje ishin të shënuara si të klasifikuara, të aksesueshme vetëm për personat e autorizuar.

Në një moment, vetë ish-presidenti thuhet se u ndal për t’u përshëndetur dhe ‘të bisedojë’ përpara se të largohej përsëri, raportoi CNN.

Është e paqartë se çfarë ndodhi midis qershorit dhe kësaj jave për ta bërë FBI-në të vendosë të kërkojë me forcë dokumentet.

Por një ish-agjent i FBI-së tha për DailyMail.com se bastisja e së hënës ka të ngjarë të jetë shkaktuar nga informacione të reja nga një ‘informator’ dhe një prishje në bashkëpunimin midis agjencisë dhe ish-presidentit.

Agjenti Special i FBI në pension Michael Tabman, i cili i shërbeu agjencisë për 24 vjet, tha se një bastisje e këtij niveli ndjeshmërie do të duhej të miratohej nga Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland.

“Unë mendoj se dikush u dha atyre informacione që tregonin se këto dokumente janë atje” , tha Tabman, duke shtuar dy zbulime “të brendshme”:

Ish-presidenti ishte në New York City kur FBI bastisi pronën e tij në Florida. Djali i tij Eric Trump tha për Fox News se ai e informoi babanë e tij për kontrollin.