Dhjetra të vdekur e miliona të bllokuar pasi përmbytjet goditën Bangladeshin dhe Indinë

Stuhitë e musoneve në Bangladesh dhe Indi kanë vrarë të paktën 41 njerëz dhe kanë shkaktuar përmbytje shkatërruese që lanë të bllokuar miliona të tjerë, thanë zyrtarët të shtunën.

Përmbytjet janë një kërcënim i rregullt për miliona njerëz në Bangladeshin e ulët, por ekspertët thonë se ndryshimi i klimës po rrit shpeshtësinë, egërsinë dhe paparashikueshmërinë e tyre.

Reshjet e pamëshirshme gjatë javës së kaluar kanë përmbytur zona të gjera të verilindjes së Bangladeshit, me trupa të dislokuara për të evakuuar familjet e shkëputura nga komunitetet fqinje.

Shkollat ​​janë kthyer në strehimore ndihme për të strehuar fshatra të tëra të përmbytura brenda pak orësh nga lumenjtë që shpërthyen papritur.

“I gjithë fshati kaloi nën ujë deri të premten herët dhe ne të gjithë u bllokuam”, tha Lokman, familja e të cilit jeton në fshatin Companiganj, për agjencinë e lajmeve AFP.

“Pasi pritëm një ditë të tërë në çatinë e shtëpisë sonë, një fqinj na shpëtoi me një varkë të improvizuar. Nëna ime tha se nuk kishte parë kurrë përmbytje të tilla në gjithë jetën e saj”, shtoi 23-vjeçarja.

Asma Akter, një grua tjetër e shpëtuar nga ujërat në rritje, tha se familja e saj nuk kishte mundur të hante për dy ditë.

“Uji u ngrit aq shpejt sa nuk mund të sillnim asgjë nga gjërat tona,” tha ajo. “Dhe si mund të gatuash diçka kur gjithçka është nën ujë?”

Rrufeja e shkaktuar nga stuhitë ka vrarë të paktën 21 njerëz rreth vendit të Azisë Jugore që nga e premtja pasdite, thanë zyrtarët e policisë për AFP.

Midis tyre ishin tre fëmijë të moshës 12 deri në 14 vjeç, të cilët u goditën nga rrufeja të premten në qytetin rural të Nandail, tha shefi i policisë lokale Mizanur Rahman.

Katër persona të tjerë vdiqën kur rrëshqitjet e dheut goditën shtëpitë e tyre në kodër në qytetin port të Chittagong, i tha AFP inspektori i policisë Nurul Islam.

Të paktën 16 persona janë vrarë që nga e enjtja në Meghalaya të largët të Indisë, shkroi në Twitter shefi i shtetit Conrad Sangma, pas rrëshqitjeve të dheut dhe lumenjve të valëzuar që përmbytën rrugët.

Në vendin fqinj në shtetin Assam, më shumë se 1.8 milionë njerëz janë prekur nga përmbytjet pas pesë ditësh rrebesh të pandërprera.

Shefi i ministrit të Assam, Himanta Biswa Sarma, u tha gazetarëve se ai kishte udhëzuar zyrtarët e distriktit që të ofronin “të gjithë ndihmën dhe lehtësimin e nevojshëm” për ata që u kapën nga përmbytjet.

Situata është e keqe’

Përmbytjet në Bangladesh u përkeqësuan të shtunën në mëngjes pas një pushimi të përkohshëm nga shirat pasdite të mëparshme, tha për AFP shefi i qeverisë së rajonit Sylhet, Mosharraf Hossain.

“Situata është e keqe. Më shumë se katër milionë njerëz janë bllokuar nga uji i përmbytjeve”, tha Hossain, duke shtuar se pothuajse i gjithë rajoni ishte pa energji elektrike.

Përmbytjet detyruan aeroportin e tretë më të madh ndërkombëtar të Bangladeshit në Sylhet të mbyllet të premten.

Parashikuesit thanë se përmbytjet do të përkeqësoheshin gjatë dy ditëve të ardhshme me shira të dendur në Bangladesh dhe në rrjedhën e sipërme në verilindje të Indisë.

Para reshjeve të kësaj jave, rajoni i Sylhetit ishte ende duke u rikuperuar nga përmbytjet e tij më të këqija në gati dy dekada në fund të muajit të kaluar, kur të paktën 10 njerëz u vranë dhe katër milionë të tjerë u prekën.

Të dy vendet i kanë kërkuar ushtrisë që të ndihmojë me përmbytjet e rënda, të cilat mund të përkeqësohen sepse shirat pritet të vazhdojnë gjatë fundjavës.

“Ne presim reshje të moderuara deri të dendura në disa pjesë të Assam deri të dielën. Vëllimi i reshjeve ka qenë i paprecedentë, “tha Sanjay O’Neil, një zyrtar në stacionin meteorologjik në Gauhati, kryeqyteti i Assam.

Në Bangladesh, rrethet pranë kufirit indian janë prekur më keq.

Nivelet e ujit në të gjithë lumenjtë kryesorë në të gjithë vendin po rriteshin, sipas qendrës së parashikimit dhe paralajmërimit të përmbytjeve në Dhaka, kryeqyteti i vendit. Vendi ka rreth 130 lumenj.

Qendra tha se situata e përmbytjeve ka të ngjarë të përkeqësohet në rrethet më të goditura Sunamganj dhe Sylhet në rajonin verilindor, si dhe në lagjet Lalmonirhat, Kurigram, Nilphamari dhe Rangpur në veri të Bangladeshit.

Shtuar 19.06.2022 07:12