DETAJE/ Këta janë 5 gjeneralët e lartë rusë që dyshohet se janë vrarë nga ukrainasit (FOTO LAJM)

Në fund të shkurtit, ushtria ukrainase shkatërroi një sferë prej 56 tankesh ruse të naftës në Hostomel, dhe sipas disa raporteve, atje ishte edhe gjenerali Magomed Tushayev. Çeçenët e mohojnë vdekjen e tij në një video.

Autoritetet ukrainase njoftuan të mërkurën se forcat e tyre kishin vrarë gjeneralin rus Oleg Mityaev në luftime në periferi të Mariupol. Sipas raporteve ukrainase, ky komandant i Divizionit 150 të pushkëve rus u vra nga anëtarët e Batalionit Azovm, shkruan albeu.com, raporton 24sata.hr.

Sipas ukrainasve, ky është gjenerali i katërt rus i vrarë. Një pretendim u shfaq të shtunën se një gjeneral i pestë ishte vrarë.

“Si rezultat i sulmit ndaj armikut, u vra komandanti i Ushtrisë së 8-të të Qarkut Ushtarak Jugor të Forcave të Armatosura të Federatës Ruse, gjeneral kolonel Andrei Mordivchev ”, shkruan ushtria ukrainase në rrjetet sociale.

Sigurisht, forcat ukrainase thuhet se vranë katër gjeneralë në vetëm dy javë nga fillimi i luftës deri të premten mbrëma.

Andrej Suhovecki (3 mars)

Mediat ukrainase shkruajnë Andrei Sukhovetsky, zëvendës komandant i Ushtrisë së Kombinuar të 41-të të Qarkut Ushtarak Qendror, i vrarë më 3 mars. Ukrainasit pretendojnë se ai u vra nga një snajper.

Vdekja e këtij gjenerali është aktualisht e vetmja e konfirmuar nga mediat ruse, dhe këtë e ka pranuar edhe presidenti rus Vladimir Putin në një dalje të tij në media.

24 ore

Vitaly Gerasimov (7 mars)

Një tjetër figurë e lartë ushtarake e vrarë, sipas ukrainasve, është gjeneralmajor Vitaly Gerasimov, shefi i shtabit dhe zëvendëskomandant i parë i Ushtrisë së Kombinuar të 41-të të lartpërmendur të Qarkut Ushtarak Qendror të Rusisë.

Para pushtimit të Ukrainës, ai mori pjesë në luftën në Siri, në pushtimin e Krimesë – për të cilën mori një çmim – dhe në Luftën e Dytë çeçene, në të cilën kryeqyteti çeçen i Groznit praktikisht u rrafshua me tokë.

Gerasimov dyshohet se u vra më 7 mars pranë Kharkiv së bashku me disa oficerë të tjerë të lartë rusë. Forcat ukrainase pretendojnë se kanë mësuar se kanë arritur ta eliminojnë atë duke përgjuar një bisedë telefonike midis një informatori rus të FSB-së, i cili foli nga një fushëbetejë ukrainase me një epror në Rusi nëpërmjet një linje celulare normale dhe të pambrojtur.

24 ore

Andrei Kolesnikov (11 Mars)

Gjeneralmajor Andrei Kolesnikov, komandanti i Ushtrisë së 29-të të Distriktit Lindor Rus, dyshohet se u vra në një betejë të 11 marsit në një vend të panjohur në Ukrainë.

24 ore

Oleg Mitjaev (15 mars)

Gjeneralmajori i përmendur tashmë Oleg Mitjajev dyshohet se u vra pranë Mariupolit. Ai dyshohet se udhëhoqi një nga një seri sulmesh në atë qytet të rrethuar dhe të shkatërruar plotësisht, ku, falë rrethimit rus, bombardimeve brutale dhe bllokimit të evakuimit të civilëve, po ndodh një katastrofë e plotë humanitare.

Sipas disa raporteve, shtatë forca speciale ruse, të ashtuquajturat “beretat e gështenjës” nga Divizioni Dzerzhinsky, u vranë së bashku me Mitjaev.

24 ore

Andrej Mordičev (19 mars)

Forcat e armatosura ukrainase pretendojnë se kanë vrarë një tjetër gjeneral rus.

“Si pasojë e sulmit ndaj armikut është vrarë komandanti i Ushtrisë së 8-të të Qarkut Ushtarak Jugor të Forcave të Armatosura të Federatës Ruse, gjeneral-koloneli Andrei Mordivçev”, shkruan ata.

Ky informacion nuk është konfirmuar dhe është publikuar nga ushtria ukrainase në profilin e saj zyrtar në Twitter.

24 ore

Po Tushajevi?
Në fund të shkurtit, ushtria ukrainase shkatërroi një sferë prej 56 tankesh ruse nafte në Hostomel dhe Magomed Tushayev , komandanti i Regjimentit të 141-të të Motorizuar të Gardës Ruse Çeçene, raportohet se ishte gjithashtu atje.

Vdekja e tij mohohet nga shefi i tij, famëkeq Ramzan Kadyrov. Çeçenët kanë publikuar një video në të cilën vetë Tushayev tallet me lajmin e vdekjes së tij dhe kërcënon “lepujt frikacakë” të cilët pretendojnë se ai ka vdekur. Marrë nga 24sata.hr. /albeu.com/