Dënohet me 70 vite burg banda e drogës në Britani, kush janë dy vëllezërit shqiptarë “kokat” e grupit (EMRAT)

Autoritetet britanike kanë shkatërruar një grup shqiptar të krimit të organizuar që trafikonte drogë të klasit A.

Banda e përbërë nga 10 persona është dënuar në total me 70 vjet burg.Operacioni është zhvilluar në mars të vitit të kaluar në Derbyshire, ndërsa autoritetet thonë se personat e arrestuar shpërndanin kokainë në Swadlincote, North-West Leicestershire dhe East Staffordshire dhe duke fituar qindra mijëra paund.

Grupi kriminal drejtohej nga vëllezërit Edmond dhe Eduard Haziri, të cilët bënin një jetë luksoze me të ardhurat e trafikut të drogës.

Policia britanike ka publikuar edhe pamjet e operacionit, ku janë vënë në pranga dy vëllezërit, pro edhe personat e tjerë të përfshirë në këtë rrjet.

Anëtarët e bandës u akuzuan për furnizim kokaine dhe të gjithë u dënuan në Gjykatën Derby Crown për sa vijon:

Edmund Haziri, 36 vjeç, pa adresë fikse – i dënuar me 15 vjet burg.

Edward Haziri, 34 vjeç, nga Shardeloes Road, Lewisham, Londër – i burgosur me 15 vjet e gjashtë muaj.

Grazmend Hoxha, 47 vjeç, nga Denis Close, Leicester – i dënuar me 11 vjet burg.

Alban Krasniqi, 34 vjeç, nga Blackheath Hill, Londër – i dënuar me nëntë vjet burg.

Samuel Stoica, 25 vjeç, nga Burton Crescent, Wolverhampton – i burgosur për tetë vjet e tre muaj.

Simion Stoica, 22 vjeç, nga Jeremiah Road, Wolverhampton – burgosur për tre vjet e gjashtë muaj.

Kristi Prifti, 23 vjeç, pa adresë fikse – i dënuar me katër vjet burg.

Joshua Garrigan, 32 vjeç, nga Charnborough Road, Coalville – burgosur për dy vjet e tetë muaj.

Razvan Manoliu, 27 vjeç, nga Village Meës, Burton-upon-Trent – ​​burgosur për dy vjet e tetë muaj.

Daniel Stavrat, 29 vjeç, pa adresë fikse – do të dënohet muajin e ardhshëm.


Shtuar 17.11.2023 23:09