Debatet në PS-në e Shkodrës, reagon PD: Ortakët e Ramës po ndajnë “plaçkën e luftës”

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, është shprehur se Partia Socialiste po ndan “plaçkën e luftës”, pasi sipas tij pushteti i rrëmbyer prej tyre nuk është i qytetarëve, por i ortakëve të PS.

Komentet Alibeaj i bëri përmes Facebook-ut të tij, pas përplasjeve në mbledhjen e Partisë Socialiste me strukturat në Shkodër për çështjen e punësimeve.

Alibeaj shkruan në një postim në ‘Facebook’ se ‘Kemi paralajmëruar se si modeli i ndërtuar nga Edi Rama po përhapet si një tumor në indet e partisë që ai sundon dhe metastazat shtrihen në gjithë aparatin shtetëror’, duke shtuar se ‘Për Partinë Demokratike, ndarja e politikës nga krimi është një prioritet kombëtar.

Reagimi i plotë:

Për Partinë Demokratike, ndarja e politikës nga krimi është një prioritet kombëtar. Prej kohësh, me fakte dhe prova, kemi paralajmëruar se si modeli i ndërtuar nga Edi Rama po përhapet si një tumor në indet e partisë që ai sundon dhe metastazat shtrihen në gjithë aparatin shtetëror. Debatet e publikuara në media nga mbledhja e PS-së së Shkodrës, konfirmojnë se pushteti i rrëmbyer me masakrën zgjedhore në bashkëpunim me krimin, nuk i përket qytetarëve, as socialistëve, por ortakëve të Edi Ramës që blenë vota, shantazhuan, dhunuan, dhe në këmbim marrin kontrollin mbi ato institucione që i shërbejnë më mirë interesave të tyre kriminale. Këto rrëfime janë prova më e qartë se si partneriteti i pakicës plaçkitëse Rama, Doshi, Rakipi, funksionin si një PPP korruptive dhe kriminale, në kurriz të familjeve shqiptare. Pak ditë më parë ata bashkuan mandatet e vjedhura për të konfirmuar ortakërinë e tyre parlamentare, jo për të zgjidhur çështjen e papunësisë, gjendjen e rëndë ekonomike apo korrupsionin që cënon të ardhmen e Shqipërisë, por për të nginjur babëzinë e tyre në dëm të qytetarëve. Përballja me këtë model është detyrë imperative për Partinë Demokratike dhe për shoqërinë shqiptare, sepse ç’kapja e shtetit nga krimi dhe korrupsioni janë e vetmja mënyrë për t’u dhënë fëmijëve tanë një të ardhme më të mirë./albeu.com