Dalin pamjet nga vrasja e Ilia Karelit në Greqi: U torturua për 97 minuta nga oficerët, me një çarçaf të lidhur gërshet (FOTO LAJM)

Shqiptari që u vra para disa vitesh në Greqi nga oficerët e burgut, Ilia Kareli, mendohet se u torturua për 97 minuta me radhë dhe më pas u la në qelinë e tij që të ndërronte jetë.

Detajet e reja të nxjerra në pah nga autoritetet greke ë kanë rikthyer edhe njëherë vëmendjen nga ai.

Shqiptari i cili nuk qendroi as 8 orë në burg u dhunua nga gardianët e burgut dhe vdiq nga torturat e shumta që i kishin shkaktuar në trup. 97 minutat në “frigoriferin” e burgjeve ishin të mjaftueshme për të torturuar për vdekje shqiptarin i cili sapo kishte mbërritur në burgun Nigrita. Pra nga koha e pranimit të tij në 15:40 deri sa u gjet i vdekur në 23:15, edhe pse nuk përjashtohet që ai të ketë vdekur më herët, pasi e çuan në qelinë e tij të rrahur në 18:38. Por të akuzuarit e kanë apeluar vendimin, me arsyen se e kryen krimin për hakmarrje ndaj kolegut të tyre, raporton JOQ Albania.

Sipas këshillit të Këshillit të Kundërvajtësve të Serresit, 13 zyrtarë të burgjeve u referuan për një krim dhe drejtori i burgjeve për kundërvajtje. Kareli u zbulua se kishte pësuar goditje të vazhdueshme në të gjithë trupin e tij, madje edhe në zonat ku ai ishte i plagosur më parë. Ai u torturua në “frigoriferin” e burgjeve dhe më pas u dërgua në qelinë e tij i plagosur rëndë, deri në atë pikë sa nuk mund të qëndronte në këmbë. Gardianët kishin përdorur një gërshet të improvizuar me një çarçaf, i cili ishte konfiskuar në të kaluarën nga kontrollet në qelitë e të ndaluarve. Me këtë, ata shkaktuan goditje të shumëfishta dhe të vazhdueshme në një zonë që nuk u filmua.

Trupi gjykues i atribuoi torturën hakmarrjes së zyrtarëve të burgut për vrasjen e kolegut të tyre, disa ditë më parë, në burgun e Malandrinos. Kareli ishte konfliktuar me një gardian të burgut, të cilin e ka qëlluar me një thikë të improvizuar, duke sjellë vdekjen e tij. Problemi i zemrës me të cilin Kareli po përballej dhe sulmi ishemik që pasoi brenda qelisë thuhet se ishin shkaku kryesor i vdekjes së tij./albeu.com