COVID-19: Përhapja e variantit Delta, Sidnej zgjat bllokimin dhe një javë tjetër

Banorët e Sidnejt në Australi do të jenë në bllokim edhe një javë tjetër ndërsa, ndërsa qyteti po përballet me një numër të lartë infeksionesh nga variant Delta i koronavirusit.

Qeveria e Uellsit të Ri Jugor tha se kishte marrë “vendimin e vështirë” por duhej pasi ky variant është shumë i transmetueshëm, informon albeu.com.

Përhapja e rreth 330 rasteve është më e keqja në qytet këtë vit.

Urdhri i qëndrimit në shtëpi që mbulonte më shumë se 5 milion banorë në zonat e Sidnejt të Madh, Ëollongong dhe Bregut Qendror do të hiqej të premten. Tani është zgjatur deri më 16 korrik. Shkollat gjithashtu do të mbyllen javën e ardhshme./albeu.com


Shtuar 7.07.2021 08:10