Cilat ushqime do t’ju bëjnë të ndiheni më mirë nëse ndiheni në depresion

Vitet e fundit, shumica e njerëzve rreth nesh kanë vuajtur nga simptomat e depresionit, pavarësisht nëse e kuptojnë apo jo. Depresioni, natyrisht, trajtohet kryesisht me ndihmën e mjekëve të specializuar, të cilët mund të përshkruajnë edhe disa ilaçe.

Megjithatë, pak e dinë se depresioni mund të luftohet edhe përmes dietës. Mund të mos ketë një plan të caktuar diete për këtë, as ushqime që mund të zëvendësojnë barnat dhe ta bëjnë pacientin “automatikisht” të ndihet më mirë psikologjikisht.

Por si pjesë e një diete të ekuilibruar, është mirë të dini sa më poshtë se si dieta mund të ndihmojë një person me depresion.

Lëndët ushqyese në ushqim mbështesin riparimin, rritjen dhe mirëqenien e trupit. Të gjithë njerëzit kanë nevojë për vitamina, minerale, karbohidrate, proteina dhe madje edhe një sasi të vogël yndyre. Një mangësi në ndonjë nga këto lëndë ushqyese bën që trupi ynë të mos funksionojë me kapacitet të plotë dhe madje mund të shkaktojë sëmundje.

Mbushni pjatën tuaj me antioksidantët e nevojshëm

Radikalet e lira të dëmshme që prodhohen natyrshëm në trupin tonë kontribuojnë në dëmtimin e qelizave, plakjen dhe mosfunksionimin e trupit. Antioksidantët si beta-karotina dhe vitaminat C dhe E luftojnë efektet e radikalëve të lirë. Antioksidantët janë treguar se kanë fuqinë për të lidhur radikalet e lira dhe për të ndihmuar trupin t’i neutralizojë ato.

Studimet tregojnë gjithashtu se truri është veçanërisht i prirur ndaj dëmtimit të radikaleve të lira. Edhe pse nuk ka asnjë mënyrë për të ndaluar prodhimin e tyre, ju mund të zvogëloni efektet e radikalëve të lirë duke ngrënë ushqime të pasura me antioksidantë si pjesë e një diete të shëndetshme, duke përfshirë:

 B-karoten: kajsi, brokoli, pjepër, karrota, lakër, pjeshkë, kungull, spinaq, patate e ëmbël

Vitamina C: manaferrat, brokoli, grejpfrut, kivi, portokall, speca, patate, patate, luleshtrydhe, luleshtrydhe, arra, vajra bimore, embrion gruri

Zgjidhni karbohidratet “të zgjuara” për një efekt më qetësues

Lidhja mes karbohidrateve dhe humorit është vërtetuar shkencërisht përmes veprimit të serotoninës. Nëse një person ka “dëshira” për karbohidrate, kjo mund të lidhet me uljen e aktivitetit të serotoninës.

Mos përjashtoni asnjë lloj karbohidrati. Kufizoni ushqimet me sheqer dhe zgjidhni karbohidratet “të zgjuara” ose “komplekse” (të tilla si drithërat) në vend të karbohidrateve të thjeshta (të tilla si ëmbëlsira dhe biskota), së bashku me shumë fruta./albeu.com


Shtuar 11.01.2022 22:54