Çfarë të hani për të lehtësuar dhimbjet e shpinës

Ndryshimet e thjeshta në dietën tuaj mund t’ju lehtësojnë dhimbjet e shpinës. Ju jeni në gjendje për ta bërë këtë vetëm duke ditur se çfarë të hani. Më poshtë ne do ju tregojmë çfarë të hani më shumë dhe çfarë të hani më pak.

Hani më shumë:

 • Qershi: Një studim tregoi se pirja e lëngut të qershisë dy herë në ditë për 8 ditë zvogëlon dhimbjen dhe tendosjen e muskujve. Qershitë e freskëta ose të konservuara janë gjithashtu të dobishme.
 • Vaji i ullirit
 • Salmoni: Është një burim i mirë i acideve yndyrore omega-3.
 • Proteina perimesh
 • Perimet dhe frutat e çdo ngjyre
 • Arra të të gjitha llojeve
 • Çaji jeshil
 • Xhenxhefili

Hani më pak:

 • Vajra të caktuara bimore të tilla si misri, lulelakra, luledielli, fara pambuku ose vajra bimorë “të përziera”.
 • Margarinë
 • Ushqime të përpunuara
 • Produkte që përmbajnë shurup misri me fruktozë të lartë
 • Ushqime me shumë yndyrë të ngopur, përfshirë mishin, vajrat tropikalë dhe produktet e qumështit me yndyrë të plotë
 • Ushqimet e bëra me yndyrna trans.

/albeu.com/

 


Shtuar 7.05.2021 11:36