Çfarë do të ndodhë me luftën? Dalin detajet nga takimi Rusi-Ukrainë në Turqi

Një takim i drejtpërdrejtë midis presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij ukrainas Volodymyr Zelensky, është diskutuar në tavolinën ku u ulën Rusia dhe Ukraina në Antalia të Turqisë, sipas Dmitry Peshkov.

Sipas zëdhënësit të Kremlinit, në bisedimet e gjata në Antalia mes ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe homologut të tij ukrainas Dmitry Kuleba në prani të ministrit të Jashtëm turk Mevlüt, u tha se “Kiev vazhdimisht kërkon bisedime të drejtpërdrejta mes Putinit dhe Zelenskit, tani kjo çështje po diskutohet nga ministrat e jashtëm”, tha Peshkov.

Gjatë konferencës së tij ai iu referua edhe shpërthimit tronditës me bombë në spitalin e Mariupolit. Dje, tre persona, duke përfshirë një vajzë të vogël, u vranë dhe të paktën 17 persona u plagosën nga bombardimet ruse të një materniteti.

Sipas Dmitry Peshkov, për bombardimin do të kryhet një hetim i posaçëm, duke theksuar se do të kërkohen shpjegime dhe informacione nga ushtria. Më herët gjatë ditës, Dmitry Poliansky, zëvendës përfaqësuesi i parë i përhershëm i Rusisë në Kombet e Bashkuara, tha se Rusia kishte paralajmëruar më 7 mars se spitali ishte kthyer në një bazë ushtarake nga e cila po qëllonin ukrainasit .

Peshkov iu referua gjithashtu sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë pas pushtimit të Ukrainës, duke theksuar se “ekonomia ruse është e tronditur nga sanksionet “.

Volodymyr Zelensky foli dje për Bild për një takim të mundshëm me Vladimir Putin . ” Konflikti mund të zgjidhet vetëm përmes dialogut të drejtpërdrejtë midis liderëve të Ukrainës dhe Rusisë në bazë të kompromisit të ndërsjellë,” tha ai. Ai gjithashtu vuri në dukje se dikush mund të ” bëjë kompromise, por këto nuk duhet të jenë tradhti ndaj atdheut. Edhe pala tjetër duhet të jetë e gatshme për kompromis – prandaj quhen kompromise. Kjo është e vetmja rrugëdalje nga kjo situatë. Nuk mund të flasim ende për detaje. Nuk kemi pasur ende kontakte të drejtpërdrejta mes presidentëve. ” Vetëm pas bisedimeve të drejtpërdrejta midis dy presidentëve mund t’i japim fund kësaj lufte .”

Në fakt, një kërkesë për Olaf Solts për të ndërmjetësuar një takim midis Vladimir Putin dhe Volodymyr Zelensky, iu drejtua zëvendësdrejtorit të Zyrës së Presidentit të Ukrainës, Ihor Zovka, duke folur në televizionin gjerman Tagesschau.

“Të vetmet negociata serioze me rusët janë ato që mund të zhvillohen në nivel presidencial. Presidenti ynë është gati për këtë. Partnerët ndërkombëtarë duhet të ndihmojnë në organizimin e këtij takimi. “Ne tashmë jemi duke biseduar me kancelaren gjermane për ta rregulluar atë”, tha Zovka.

Shtuar 10.03.2022 11:11