CDU “i mbyll derën” Berishës: Nuk dalim kundër SHBA-ve

Raportuesi për Ballkanin Perëndimor në CDU, Peter Beyer, është shprehur se nuk do të bashkëpunojë me Partinë Demokratike të drejtuar nga Sali Berisha.

Komentet ai i bëri në një konferencë për mediat nga Tirana, ku është shprehur se nuk mund të dalin kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

I pyetur nga gazetarët se cilën Parti Demokratike njeh CDU-ja gjermane, Beyer u shpreh se nuk i interesojnë emrat apo figurat, por vetëm niveli i përfaqësimit dhe seriozitetit që PD tregon ndaj atyre që e kanë votuar.

“Atëherë këtu po reagoj menjëherë. Për mua nuk janë personat shumë të rëndësishëm. Ne si CDU kemi interes të kemi një PD të fortë. PD është partia opozitare ka një përgjegjësi të madhe për të bërë opozitën në parlament. Kjo duhet të realizohet nga PD që ka përfaqësues të popullit. Më interesojnë pak figurat e veçantë. Më shumë më intereson forcimi i partisë. Ky është qëndrimi ynë si CDU/CSU”, tha ai./albeu.com/