Çantë me 3 milionë euro, sheiku i Katarit i bën dhuratën e majme Princit Charles

Princi i Uellsit pranoi çanta që përmbanin miliona euro para cash gjatë takimeve me një politikan të lartë të Katarit, sipas një raporti, shkruan The Guardian.

Princit Charles thuhet se i janë dhënë një total prej 3 milionë euro (2.6 milionë £) gjatë takimeve me Sheikh Hamad bin Jassim bin Jaber Al-Thani, ish-kryeministrin e Katarit.

Paratë iu dorëzuan trashëgimtarit të fronit britanik në një valixhe në një rast, një dollap në një tjetër, si dhe në çanta transportuese Fortnum & Mason, dyqani i lartë i tregut që mban një urdhër mbretëror për të furnizuar familjen e princit me produkte ushqimore.

Dorëzimi dyshohet se ka ndodhur gjatë takimeve mes dy burrave, duke përfshirë një takim privat kokë më kokë në Clarence House në vitin 2015.

Në një deklaratë, një zëdhënës i Clarence House tha se paratë e dhëna gjatë takimit të vitit 2015 “u kaluan menjëherë një prej bamirësive të princit, i cili kreu besëlidhjet e duhura dhe na siguroi se të gjitha proceset e duhura ishin ndjekur”.

Valixhja që përmbante paratë iu dha dy këshilltarëve të Charles, të cilët thuhet se i kishin numëruar paratë me dorë. Ndihmësit e pallatit thuhet se i kanë kërkuar Coutts, bankës private që vepron për familjen mbretërore, që të mbledhë paratë.

Çdo pagesë u depozitua në llogaritë e Fondit të Bamirësisë së Princit të Uellsit (PËCF). Nuk ka asnjë të dhënë  se pagesat ishin të paligjshme, raportoi sot Sunday Times./albeu.com

 

 

 

Shtuar 26.06.2022 09:39