Buffon: Di Maria është si Maradona dikur në Serie A

Legjenda e Juventusit dhe e kombëtares së Italisë, Gianluigi Buffon, ka dhënë dritën jeshile që klubi të nënshkruajë me Angel Di Maria.

44-vjeçari, i cili ende bën tregti me Parmën në Serinë B, beson se lidershipi i Italisë mund të përdorë një lojtar të cilësisë së Di Marias, me argjentinasin në dispozicion si një transferim i lirë pas largimit nga Paris Saint-Germain.

“Ai mund të luajë si anësor, mesfushor sulmues apo edhe playmaker”, tha Buffon. “Kushdo që e nënshkruan atë, dhe unë me të vërtetë shpresoj se është Juve, po bën një biznes të mirë. Ne po flasim për një yll dhe futbolli ka nevojë për yje”.

Lavdërimet e Buffon për Di Marian nuk u ndalën me kaq. Ai e krahasoi argjentinasin me të madhin e futbollit Diego Armando Maradona duke pasur parasysh aftësitë e tij teknike, të cilat ai mendon se i mungojnë në Serie A.

“Di Maria do të ishte si Maradona në Itali”, tha Buffon. “Seria A e sotme është e dobët teknikisht dhe Angel ka cilësi për të kursyer”./ h.ll/albeu.com

Shtuar 20.06.2022 22:37