Britania e Madhe thirrje shteteve: Mos i hiqni sanksionet derisa Rusia të largohet nga Ukraina

Sanksionet ndërkombëtare kundër Rusisë duhet të hiqen vetëm kur të gjitha trupat e saj të jenë larguar nga Ukraina, tha sekretari i jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar.

Liz Truss tha në një takim të ministrave të jashtëm të G7 në Gjermani se presidenti rus Vladimir Putin duhet të përballet me një disfatë që parandalon agresionin e mëtejshëm.

“Putini po poshtëron veten në skenën botërore,” tha ajo, duke shtuar se atij duhet t’i mohohet çdo përfitim nga pushtimi i tij në Ukrainë.

Ajo gjithashtu bëri thirrje që Ukraina të ketë akses më të madh në pajisjet ushtarake të NATO-s.

Ministrat e jashtëm të G7 do të takohen sërish të premten me homologët e tyre ukrainas dhe moldavë./albeu.com

Shtuar 13.05.2022 07:22