Breshëria e sulmeve në Ukrainë, Zelensky: Rusia nuk do t’i shmanget përgjegjësisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dënoi valën e re të sulmeve raketore ruse sot dhe tha se Moska “nuk do të shmangë përgjegjësinë”.

Në një postim në Telegram, Zelensky tha se sulmet e fundit gjatë natës goditën infrastrukturën kritike dhe ndërtesat e banimit në 10 rajone të Ukrainës.

Sipas tij, sulmet kishin për qëllim Kievin dhe nëntë rajone në pjesët qendrore, jugore dhe perëndimore të vendit.

“Armiku lëshoi ​​81 raketa duke u përpjekur të terrorizonte ukrainasit, duke përdorur përsëri taktikat e tyre të pamëshirshme”, tha presidenti ukrainas.

“Okupatorët thjesht mund të terrorizojnë civilët. Kjo është gjithçka që ata mund të bëjnë. Por kjo nuk i ndihmon ata. Ata nuk do të shmangin përgjegjësinë për atë që kanë bërë ”, tha Zelensky./Albeu.com/


Shtuar 9.03.2023 10:59