Trupat ruse kryejnë stërvitje taktike në Bjellorusi

Trupat ruse po marrin pjesë në stërvitjet taktike në Bjellorusi, duke rritur frikën se Moska po i bën presion aleatit të saj për të rritur përfshirjen e saj në luftën në Ukrainë.

Ndërsa Bjellorusia ka thënë se nuk do të hyjë në luftë, presidenti Alexander Lukashenko ka urdhëruar më parë që trupat të vendosen me forcat ruse pranë kufirit me Ukrainën, gjoja për shkak të kërcënimeve nga Kievi dhe Perëndimi.

Në një deklaratë, ministria ruse e mbrojtjes tha: “Ushtarët e Qarkut Ushtarak Perëndimor… vazhdojnë stërvitjen intensive luftarake në poligonet e forcave të armatosura të Republikës së Bjellorusisë. Ngjarjet e stërvitjes luftarake mbahen si gjatë ditës ashtu edhe gjatë natës. Ushtarët qëllojnë nga të gjitha llojet e armëve të lehta, si dhe nga mortajat; ata i përmirësojnë aftësitë e tyre në drejtimin e mjeteve luftarake, kalojnë kurse për pengesa psikologjike, studiojnë mjekësi taktike dhe disiplina të tjera.”

Pamjet video të postuara nga ministria treguan ushtarë rusë në stërvitje me pajisje dëbore pranë tankeve në një peizazh dimëror dhe që gjuanin armë duke përfshirë artilerinë./albeu.com


Shtuar 8.12.2022 08:14