“Raketa është rrëzuar nga Ukraina”, këshilltari i Zelensky-t jep dorëheqjen pas deklaratës së bujshme

Këshilltari presidencial ukrainas Oleksiy Arestovych ka dhënë dorëheqjen e tij pas një proteste publike për komentet që ai bëri duke sugjeruar se një raketë ruse që vrau të paktën 41 njerëz në qytetin e Dnipro ishte rrëzuar nga Ukraina.

Reuters raporton se Arestovych njoftoi dorëheqjen e tij në Facebook pasi kërkoi falje publike dhe u përgjigj për komentet e tij në një postim në aplikacionin e mesazheve Telegram. Forcat Ajrore të Ukrainës thanë se kompleksi i apartamenteve u godit nga një raketë ruse Kh-22, të cilën Kievi nuk ka pajisjet për ta rrëzuar.

“U kërkoj ndjesë të sinqertë viktimave dhe të afërmve të tyre, banorëve të Dnipros dhe të gjithë atyre që u lënduan thellë nga versioni im i gabuar para kohe i arsyes së raketës ruse që goditi një ndërtesë banimi”, shkroi ai. /albeu.com


Shtuar 17.01.2023 12:03