Pushtimi rus i Ukrainës, gjithçka çfarë ka ndodhur ditën e sotme

Pushtimi rus i Ukrainës ka hyën në ditën e 28 dhe duket se forcat ruse përpos bombardimeve nga ajri, nuk kanë përparuar në territor.

Madje ditën e sotme raportohet se forcat ushtarake ukrainase kanë nisur një kundërsulm duke synuar të zbrapsë forcat ruse.

Këto janë ngjarjet kryesore të ditës së sotme:

 • Zëvendëskryeministrja e Ukrainës Iryna Vereshchuk tha se ishte arritur marrëveshja për të evakuuar civilët e bllokuar në qytetet dhe qytetet e Ukrainës përmes nëntë “korridoreve humanitare” të mërkurën, por nuk ishte arritur marrëveshje për të krijuar një korridor të sigurt nga zemra e Mariupolit .
 • Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy akuzoi forcat ruse për kapjen e një autokolone humanitare pranë Mangushit në perëndim të Mariupolit. “Punonjësit e shërbimit të urgjencës shtetërore dhe shoferët e autobusëve janë kapur robër,” tha ai, duke shtuar se 100,000 njerëz mbetën në qytet duke jetuar “në kushte çnjerëzore. Në një bllokadë totale. Pa ushqim, ujë, ilaçe. Nën granatimet e vazhdueshme, nën bombardimet e vazhdueshme”.
 • Guvernatori i rajonit të Luhanskut në Ukrainën lindore tha se ishte arritur marrëveshje për një armëpushim lokal për evakuimin e civilëve të bllokuar nga luftimet.
 • Vlerësimi i Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar është se fusha e betejës në të gjithë Ukrainën veriore mbetet kryesisht statike me forcat ruse që ka të ngjarë të kryejnë një periudhë riorganizimi përpara se të rifillojnë operacionet sulmuese në shkallë të gjerë .
 • Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka thënë se forcat ruse goditën një depo armësh ukrainase jashtë qytetit veriperëndimor Rivne të vendit të martën, duke shkatërruar një arsenal armësh dhe pajisjesh.
 • Rusia e ka paralajmëruar NATO-n për pasoja të rënda nëse do të pranonte të dërgonte disa forca paqeruajtëse në Ukrainë . Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha: “Do të ishte një vendim shumë i pamatur dhe jashtëzakonisht i rrezikshëm”.
 • Ukraina ka nevojë për më shumë armë antitank me rreze të gjatë, ka thënë ambasadori i vendit në MB.
 • Kina ka mbështetur Rusinë lidhur me sugjerimet se dëbimi i G20 mund të pasojë pushtimin e tyre në Ukrainë. Zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Wang Wenbin tha: “G20 është forumi kryesor për bashkëpunimin ekonomik ndërkombëtar. Rusia është një anëtar i rëndësishëm dhe asnjë anëtar nuk ka të drejtë të dëbojë një vend tjetër”.
 • Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy i është drejtuar parlamentit japonez me lidhje video, duke i falënderuar ata për udhëheqjen e vendeve aziatike në dënimin e pushtimit të Rusisë dhe vendosjen e sanksioneve.
 • Shërbimi i sigurisë së brendshme të Polonisë dhe kundër-spiunazhit ABW ka identifikuar 45 diplomatë rusë si spiunë të dyshuar dhe i ka bërë thirrje ministrisë së jashtme t’i dëbojë ata. Rusia ka kërcënuar se do të hakmerret.
 • Duke folur në parlamentin italian, kryeministri italian Mario Draghi tha se presidenti rus Vladimir Putin nuk duket të jetë i interesuar për të rënë dakord për një armëpushim që mund të lejojë që negociatat për t’i dhënë fund konfliktit të kenë sukses.