Notari paraolimpik “i sëmurë për vdekje” nga abuzimi me xhuxhizmin (FOTO LAJM)

Një notar që përfaqësoi Britaninë e Madhe në Lojërat e fundit Paralimpike thotë se është “i sëmurë për vdekje” nga abuzimi për shkak të gjatësisë të tij.

Will Perry, nga Northamptonshire, tha se kishte një “festë të madhe” pas Tokios 2020, por sapo festimet përfunduan, abuzimi filloi përsëri.

Ai ka një formë të zakonshme të xhuxhit të quajtur akondroplazi dhe tha se njerëzit si ai shpesh filmoheshin ose u qeshnin në rrugë. 21-vjeçari u ka bërë thirrje njerëzve që t’i sfidojnë ata që e bëjnë këtë.

Ai tha për BBC: “Me xhuxhizmin, përballem me shumë abuzime publike. Besoj se kjo ndodh sepse në shumë filma dhe në mediat sociale, ne përshkruhemi në një mënyrë komike, na përshkruajnë si personazhe qesharake.” r.t/albeu.com


Shtuar 11.01.2022 15:02