Ndërron jetë aktori i famshëm

Aktori i famshëm australian Jack Charles ka vdekur në moshën 79-vjeçare. Charles luajti në filma të shquar australianë në një karrierë që përfshin dekada dhe lavdërohet nga shumë si “gjyshi” i teatrit indigjen. Charles vdiq paqësisht të martën në një spital të Melburnit pasi pësoi një goditje në tru.

Kryeministri australian Anthony Albanese tha se Charles la “një trashëgimi të gëzueshme”. Charles bashkëthemeloi grupin e parë teatror të Australisë të udhëhequr nga aborigjenët në Melburn në 1971. Ai është shfaqur në filma duke përfshirë The Chant of Jimmie Blacksmith, Bedevil dhe Blackfellas.

Charles ishte katër muajsh kur e larguan nga e ëma si pjesë e politikave tashmë famëkeqe që synonin “asimilimin” e fëmijëve aborigjenë në familje të bardha. Charles i kaloi vitet e tij të hershme nën kujdesin shtetëror, ku u abuzua fizikisht dhe seksualisht, raporton BBC.


Shtuar 13.09.2022 09:00