Lajm i mirë, eksportet e grurit ukrainas rriten me 22% gjatë muajit korrik

Eksportet e drithërave, farave vajore dhe vajit vegjetal të Ukrainës u rritën me 22.7% në korrik krahasuar me qershorin. në rreth 2.66 milion ton.

Kjo falë dërgesave më të larta të grurit dhe elbit, tha ministria e bujqësisë këtë mëngjes.

Ai shtoi në një deklaratë se vëllimi i korrikut përfshinte 412,000 ton grurë, 183,000 ton elb, 1.1 milion ton misër, 362,100 ton farë dielli dhe tonazhe mallra të tjera.

Këtë muaj, Ukraina ka rifilluar eksportet globale të grurit pas një marrëveshje historike të ndërmjetësuar nga Turqia dhe Kombet e Bashkuara.

Mbi 10 anije janë nisur nga portet e Detit të Zi që nga 1 gushti, me të parën që arriti në destinacionin e saj përfundimtar të Stambollit të hënën./albeu.com