Koreja e Veriut lëshon përsëri raketa mes një “stuhie” të pazakontë testesh

Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi në ujërat në brigjet e Japonisë, e fundit në një stuhi të pazakontë testesh.

Raketat thuhet se janë lëshuar nga një aeroport afër Phenianit herët të hënën, tha ushtria e Koresë së Jugut. Japonia gjithashtu konfirmoi testin.

Ky është lëshimi i katërt i raketës nga Koreja e Veriut në dy javë.

OKB-ja e ndalon Korenë e Veriut nga testet e armëve balistike dhe bërthamore dhe ka vendosur sanksione të rrepta.

Por shteti i Azisë Lindore kundërshton rregullisht ndalimin dhe udhëheqësi Kim Jong-un është zotuar të forcojë mbrojtjen e vendit të tij.

Të premten ajo tha se kishte lëshuar raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi nga vagonët e trenave, ndërsa ditë më parë kreu dy teste të atyre që pretendon se ishin raketa hipersonike, të cilat janë më të vështira për t’u zbuluar.

Shtuar 17.01.2022 08:49