Koreja e Jugut: Koreja e Veriut dërgon mijëra kontejnerë municionesh në Rusi për të mbështetur luftën në Ukrainë

Në korrik, Koreja e Veriut ka dërguar rreth 6,700 kontejnerë që transportonin miliona municione në Rusi për të mbështetur Rusinë në konfliktin e saj me Ukrainën. Lajmi për këtë dërgesë municionesh u raportua nga mediat koreano-jugore, duke cituar ministrin e mbrojtjes.

Në një konferencë të hënën për mediat lokale, ministri Shin Won-sik tha se kontejnerët mund të mbanin më shumë se 3 milionë predha artilerie 152 mm, ose 500,000 fishekë 122 mm.

“Mund të jetë një përzierje e të dyjave, dhe mund të thuash se të paktën disa milionë predha janë dërguar,” tha Shin, sipas agjencisë së lajmeve Yonhap.

Qindra fabrika të municioneve të Koresë së Veriut funksionojnë me rreth 30% të kapacitetit të tyre për shkak të mungesës së lëndëve të para dhe energjisë elektrike, por ato që prodhonin predha artilerie për Rusinë po funksiononin “në lëvizje të plotë”, shtoi ai, pa dhënë detaje mbi burimin e informacion.

Seuli dhe Uashingtoni kanë akuzuar Phenianin dhe Moskën për tregti të armëve dhe kanë dënuar Veriun për furnizimin me armë Rusisë për t’u përdorur kundër Ukrainës. Të dy vendet e kanë mohuar atë edhe pse u zotuan të forcojnë bashkëpunimin ushtarak.

Departamenti Amerikan i Shtetit, në një fletë të dhënash të publikuar të premten, tha se Koreja e Veriut i ka dorëzuar Rusisë më shumë se 10,000 kontejnerë municionesh ose materialesh të lidhura me to që nga shtatori. Në këmbim, Koreja e Veriut ka marrë rreth 9,000 kontejnerë që përmbajnë kryesisht furnizime ushqimore, të cilat Shin tha se kanë ndihmuar në stabilizimin e çmimeve atje.

Një zyrtar në ministrinë e mbrojtjes të Seulit nuk mundi të konfirmonte numrat, por citonte zëvendësministrin e mbrojtjes.. Shin tha se Rusia ka dërguar gati 30% më shumë kontejnerë nga korriku në Korenë e Veriut krahasuar me sasinë që ka dërguar Veriu. Ai gjithashtu përmendi se Koreja e Veriut ka plane për të lëshuar një satelit të ri në fillim të muajit të ardhshëm, duke shfrytëzuar ndihmën teknike të ofruar nga Rusia dhe duke kërkuar gjithashtu ndihmë me avionët dhe teknologjinë e pajisjeve të lëvizshmërisë tokësore nga Rusia.

“Është e paqartë se sa do të japë Rusia, por sa më shumë e varur Rusia nga predhat e artilerisë së Koresë së Veriut, aq më e madhe do të jetë shkalla e transferimit të teknologjisë ruse”, tha ai, sipas Yonhap.