Kjo pemë Krishtlindjesh u shit në ankand për një çmim të çmendur, daton që nga Lufta e Parë Botërore

Një pemë e Krishtlindjeve e quajtur “më e përulura në botë”, është shitur në ankand për 2600 paund.

Pema 103-vjeçare, e cila është rreth 79 cm e gjatë me 25 degë dhe 12 kokrra të rreme, u arrit shumë më lart se vlerësimet fillestare prej 60-80 paundësh.

E sjellë fillimisht në vitin 1920, pema artificiale iu dhurua banores së Loughborough, Dorothy Grant, pas Luftës së Parë Botërore.

Ajo shërbeu si pema e saj e Krishtlindjeve që kur ishte tetë vjeçe deri sa vdiq në vitin 2014, në moshën 101-vjeçare.

Më pas ajo u trashëgua nga vajza e Grant, Shirley Hall, 84 vjeç, e cila jeton pranë Loughborough.

Hansons Auctioneers, në Banbury, Oxfordshire, e përshkroi rezultatin e ankandit si “të habitshëm”.

“Pema e Krishtlindjeve më e përulur në botë ka një shtëpi të re dhe ne jemi të kënaqur si për blerësin ashtu edhe për shitësin,” tha pronari i shtëpisë së ankandit, Charles Hanson.

“Do të ishte blerë fillimisht për qindarka, por është shitur për mijëra dhe kjo është e habitshme. Unë mendoj se është për shkak të fuqisë së nostalgjisë. Historia e Dorothy’s bëri jehonë te njerëzit.”

Ekspertët thonë se pemë të ngjashme janë shitur deri në 420 £ në të kaluarën, por pema e zonjës Grant ka “shkëlqyer me të vërtetë”.

Hanson tha se pema mund të jetë blerë nga zinxhiri i rrugëve të mëdha tashmë të zhdukur Woolworths, i cili filloi të shesë disa nga pemët e para artificiale të prodhuara në masë në fillim të viteve 1920.

Pemët artificiale zakonisht bëheshin nga pupla të lyera derisa pema e parë artificiale e stilit të shpohet u bë nga Addis Housewares Company në 1930.

Hanson tha se pema ishte “një nga pemët më të hershme të Krishtlindjeve të llojit të saj që kemi parë”.


Shtuar 15.12.2023 22:43