“Kievi rrëzoi aeroplanin Il-76”, Putin: Hetimi i plotë do të dalë në ditët në vijim

Kievi qëndronte pas rrëzimit të aeroplanit Il-76 të martën, media shtetërore ruse citon të ketë thënë Vladimir Putin.

Presidenti thuhet se shtoi se një hetim i plotë do të bëhet publik brenda ditëve të ardhshme.

“Raketat që rrëzuan Il-76 me personelin ushtarak të kapur të forcave të armatosura ukrainase u lëshuan nga territori ukrainas,” citon TASS të ketë thënë presidenti rus.

Ai tha gjithashtu se presidenti pretendoi se në sulm ishin përdorur raketa franceze ose amerikane. Kievi, megjithëse nuk e mohon përfundimisht se ishte i përfshirë, ka sfiduar narrativën e Moskës dhe ka bërë thirrje për një hetim ndërkombëtar, ndërsa vendet perëndimore e kanë akuzuar Moskën për mashtrim.


Shtuar 26.01.2024 17:32