Gjenden të vdekur 3 pengje të tjerë izraelitë në Gaza

Trupat e tre pengjeve të tjerë izraelitë janë nxjerrë nga Gaza, kanë thënë Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF). Ata janë të Hanan Yablonka, Michel Nisenbaum dhe Orion Hernandez, thuhet në një deklaratë.

IDF tha se trupat e pengjeve u gjetën nga qyteti verior i Jabalia gjatë natës në një operacion të përbashkët me agjencinë e brendshme të inteligjencës izraelite. Kjo vjen një javë pasi trupat e tre pengjeve të tjerë u gjetën në Gaza.

Të tre ishin në mesin e 252 personave që u kapën kur persona të armatosur të Hamasit sulmuan Izraelin më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz. Sipas Izraelit, janë rreth 130 pengje që mbahen ende në Gaza.


Shtuar 24.05.2024 16:57