Formimi i qeverisë, liderët talebanë takohen me ish -presidentin afgan Hamid Karzai

Anas Haqqani , komandant i talebanëve dhe anëtar kryesor i rrjetit Haqqani, u takua me ish-Presidentin e Afganistanit Hamid Karzai.

Zyrtarët thanë se talebanët janë duke u përpjekur për të formuar një qeveri në Kabul.

Në takim, Karzai u shoqërua nga politikani afgan Abdullah Abdullah, i cili deri vonë drejtonte Këshillin Suprem të Pajtimit Kombëtar dhe ishte ministër i Jashtëm (2001-2005).

Rrjeti Haqqani është një komponent i rëndësishëm i lëvizjes talebane. Me një kullë në kufirin me Pakistanin , grupi militant besohet të jetë përgjegjës për disa nga sulmet më të përgjakshme në Afganistan .

Në të njëjtën kohë, një zyrtar taleban njoftoi se grupi kryesor i lëvizjes islamike do të kontaktojë anëtarët kryesorë të qeverive të mëparshme afgane në 48 orët e ardhshme .

“Është shumë herët për të thënë nëse talebanët do të përfshijnë anëtarë të qeverive të mëparshme në qeverinë e re afgane,” tha ai ./albeu.com


Shtuar 18.08.2021 12:46