Biden paralajmëron Johnson: Mos rreziko paqen në Irlandën e Veriut

Presidenti i SHBA Joe Biden ka paralajmëruar kryeministrin britanik Boris Johnson të mos lejojë që mosmarrëveshja për tregtinë pas Brexit në Irlandën e Veriut, të ndikojë në procesin e paqes.

Të dy udhëheqësit do të kenë takimin e tyre të para ballë për ballë në Cornëall në kuadër të samitit G7.

Biden do të theksojë nevojën për të “qëndruar prapa” protokollit të Irlandës Veriore, ndërsa Johnson tha të mërkurën se zgjidhja e mosmarrëveshjes me Brukselin ishte “lehtësisht e mundur” dhe “ajo që ne duam të bëjmë është të sigurohemi se mund të kemi një zgjidhje që mbron procesin e paqes, por gjithashtu garanton integritetin ekonomik dhe territorial të e gjithë Mbretëria e Bashkuar”./albeu.com


Shtuar 10.06.2021 15:16