Barack Obama mesazh për Merkel: Me ty bota i ka kapërcyer stuhitë

Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama, i ka dedikuar një fjalim special kancelares gjermane Angela Merkel.

Obama iu bashkua udhëheqësve evropianë dhe botërorë në nderimin e kancelares gjermane Angela Merkel në fund të samitit të saj të fundit të BE-së.

“Faleminderit! Bota i ka rezistuar shumë stuhive. Shumë njerëz, vajza dhe djem, burra dhe gra, kanë një model për t’u ndjekur në momente të vështira. Unë e di pse jam një prej tyre,” tha ish-presidenti amerikan në një video të postuar në Tëitter.

Këshilli Europian zhvilloi ceremoninë e lamtumirës për kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila do të largohet përfundimisht nga skena politike. Merkel drejtoi Gjermaninë për 16 vite dhe cilësohet si “grua e hekurt”./albeu.com/


Shtuar 22.10.2021 15:48